İçeriğe geç

Almanya’nın Acil Sağlık Personeli İhtiyacı

  2019 yılı Eylül ayında Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’in verdigi açıklamaya göre, şimdilerde olan yaklaşık 80.00 sağlık personeli açığı, her yıl on binlerle büyüyerek; yapılan istatistiklere göre, 2030 yılında yaklaşık 200.000’lere varacağı tahmin ediliyor. Yapılan çalışmalara göre Almanya, en çok yaşlı nüfusu olan ikinci gelişmiş ülke. Çok önemle üzerinde durdukları bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için dahili kaynakların yetersizliğinin altını çizen bakan, dışarıdan karşılamak için bazı çalışmaları başlattıklarını ve bunu özellikle genç nüfusu yoğun olan değişik ülkelerden temin edebilmek üzere farklı ülkeler ile anlaşma yaptıklarını açıkladı. Meksika, Filipinler, Türkiye gibi ülkeler bu konumda olanlar arasında.

  Almanya’nın Türkiye ile bu çerçevede yaptığı anlaşmaya istinaden, sağlık çalışanları kendi çabaları ile iş başvurusu yapabilecek ve kabul edilmeleri durumunda Almanya’ya göç edebilecekler.

  Oldukça meşakkatli ve uzun prosedürleri olan bu süreci adayların tek başına yürütmeleri beklenin üzerinde yorucu ve zorlayıcı olabilir.

  Dolayısı ile bu konuda aracılık eden profesyonel firmalara ihtiyaç duyulacaktır!

  Vektör Danışmanlık www.vektordanismanlik.com olarak biz; bu kapsamda süreci farklı bir açıdan ele alarak, Almanya’da yerleşik, mesleki eğitimde yılların tecrübesi olan Sky Akademi https://www.skyakademie.de/ ile imtiyazlı bir anlama yaparak; 18-30 yas arasındaki uygun olan tüm gençlerin Almanya’da ücretsiz bir sağlık eğitim almasına aracılık etmek üzere imza attık.

  Bu program çerçevesinde, Türkiye’de B2 Almanca seviyesinde sertifikası olan ve konuya ilgi duyan herkese danışmanlık vererek, uygun ve sorunsuz bir şekilde Almanya’ya gitmelerine aracılık ediyoruz. Ülkeye varan adaylar hiç bir zahmet ile karşılaşmadan, hava alanından alınarak, tüm temel ihtiyaçları (yeme, içme, barınma, eğitim, sosyallik vs.) karşılanacak şekilde kalacakları yerlere götürüldükten sonra, alacakları profesyonel rehberlik sayesinde gittikleri yerde kısa sürede uyum sağlayarak, eğitimlerine konsantre olma avantajını yaşıyorlar.

  3 yıl süren bu eğitimi takiben, 3 yıllık tam zamanlı bir çalışma süresi sonunda toplam 6 yıllık ülkede bulunmaları sebebi ile vatandaşlık için başvurma hakkına sahip oluyorlar.

  2.100 saat teorik, 2.400 saat pratik eğitimi içeren bu program sonunda, bir Alman vatandaşımın çalışması için gerekli tüm sertifika ve diplomaları temin edilen öğrenciler, toplam program sonunda, dilerlerse Alman vatandaşlığını alarak yaşamlarına orada devam edebiliyorlar. Eğer isterlerse, Almanya içinde farklı kurumlarda çalışabilecekleri gibi, ülkelerine dönmek isteyenler dönebilir ya da edindikleri belgeler ile başka yerler ve ülkelerdeki fırsatlar için alternatifleri değerlendirebilirler.

  Bu program ile mezun olan öğrenciler, çalışma hayati sırasında eğitimlerine devam edip, dilerlerse uzmanlık konularında daha da derinleşebilir, ya da farklı dallardaki eğitimlerle kişisel gelişimlerine devam edebilirler.

  18-30 yaş arası ilgilenen tüm gençleri www.vektordanismanlik.com sayfasından çok kısa süren bir kayıt olmaya davet ediyoruz. Info bölümünden bilgileri doldurarak ön kayıt ile iletişim bilgilerini paylasan adayların sorularına en kısa zamanda tek tek yanıt verebilmeyi hedefliyoruz.