Almanya’nin Saglik Personeli ihtiyaci giderek büyüyor!

2019 yılı Eylül ayında Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’in verdigi açıklamaya göre, şimdilerde olan yaklaşık 80.00 sağlık personeli açığı, her yıl onbinlerle büyüyerek; yapılan istatistiklere göre, 2030 yılında yaklaşık 200.000’lere varacağı tahmin ediliyor. Yapılan çalışmalara göre Almanya, en çok yaşlı nüfusu olan ikinci gelişmiş ülke. Çok önemle üzerinde durdukları bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek icin dahili kaynakların yetersizliğinin altını çizen bakan, dışarıdan karşılamak icin bazı çalışmaları başlattıklarını ve bunu özellikle genc nüfusu yogun olan değişik ülkelerden temin edebilmek üzere farklı ülkeler ile anlaşma yaptıklarını açıkladı. Meksika, Filipinler, Türkiye gibi ülkeler bu konumda olanlar arasında.

Almanya’nın Turkiye ile bu çerçevede yaptığı anlaşmaya istinaden, sağlık çalışanları kendi çabaları ile iş başvurusu yapabilecek ve kabul edimeleri durumunda Almanya’ya göç edebilecekler.

Oldukça meşakkatli ve uzun prosedürleri olan bu süreci adayların tek başına yürütmeleri beklenin üzerinde yorucu ve zorlayıcı olabilir.

Dolayısı ile bu konuda aracılık eden profesyonel firmalara ihtiyac duyulacaktır!

Vektör Danışmanlık www.vektordanismanlik.com olarak biz; bu kapsamda süreci farklı bir açıdan ele alarak, Almanya’da yerleşik, mesleki eğitimde yılların tecrübesi olan Sky Akademi https://www.skyakademie.de/ ile imtiyazlı bir anlama yaparak; 18-30 yas arasındaki uygun olan tüm genclerin Almanya’da ücretsiz bir sağlık eğitim almasına aracılık etmek üzere imza attık.

Bu program çerçevesinde, Türkiye’de B2 Almanca seviyesinde sertifikası olan ve konuya ilgi duyan herkese danışmanlık vererek, uygun ve sorunsuz bir sekilde Almanya’ya gitmelerine aracılık ediyoruz. Ülkeye varan adaylar hiç bir zahmet ile karşılaşmadan, hava alanından alınarak, tüm temel ihtiyaçları (yeme, icme, barınma, eğitim, sosyallik vs) karşılanacak sekilde kalacakları yerlere götürüldükten sonra, alacakları profesyonel rehberlik sayesinde gittikleri yerde kısa sürede uyum sağlayarak, eğitimlerine konsantre olma avantajını yaşıyorlar.

3 yıl süren bu eğitimi takiben, 3 yıllık tam zamanlı bir çalışma süresi sonunda toplam 6 yıllık ülkede bulunmaları sebebi ile vatandaşlık icin başvurma hakkına sahip oluyorlar.

2.100 saat teorik, 2.400 saat pratik eğitimi içeren bu program sonunda, bir Alman vatandaşımın çalışması icin gerekli tüm sertifika ve diplomaları temin edilen ögrenciler, toplam program sonunda, dilerlerse Alman vatandaşlığını alarak yaşamlarına orada devam edebiliyorlar. Eğer isterlerse, Almanya icinde farklı kurumlarda çalışabilecekleri gibi, ülkelerine dönmek isteyenler dönebilir ya da edindikleri belgeler ile başka yerler ve ülkelerdeki fırsatlar icin alternatifleri degerlendirebilirler.

Bu program ile mezun olan ögrenciler, çalışma hayati sırasında eğitimlerine devam edip, dilerlerse uzmanlık konularında daha da derinleşebilir, ya da farklı dallardaki eğitimlerle kisisel gelişimlerine devam edebilirler.

18-30 yas arası ilgilenen tüm gencleri www.vektordanismanlik.com sayfasından çok kısa süren bir kayıt olmaya davet ediyoruz. Artan talep sebebi ile haftada 2 güne (Çarşamba saat 19.00 ve Cuma saat 10.00) çıkarttığımız ücretsiz online sunumlar sayesinde, konuyu detaylıca irdeleyip sorularına yanıt alma fırsatı bulabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.